Trendyol’da Satışları Artırmanın Yolları

Trendyol’da Satışları Artırmanın Yolları

Trendyol’da görüntülediğimiz renkli etiketler hepimizin dikkatini çekmekte ve alışveriş yaparken kararlarımız üzerinde farkında olmasak da etkili olmaktadır. Satıcı hesaplarının da satış&pazarlama stratejilerinin bir parçası olan bu etiketlere tüm süreçlerde önem vermesi gerekmektedir. İşte birbirinden çeşitli ürün etiketlerinin detayları şu şekildedir:

Yıldızlı Ürün Etiketleri

Büyüme Önerileri ekranından, Yıldızlı Ürün etiketi kazanmak için gerekli fiyatları, favorilenme sayıları ile birlikte görüntüleyebilirsiniz. Yıldızlı ürün etiketi alan ürünler, pazarlama ve görünürlük desteği verilerek ön plana çıkarılır ve daha fazla satış elde etme şansı yakalar.

3 yıldızlı ürün etiketli ürünlerin satış oranı 10 kata kadar artabilmektedir!

Yıldızlı ürün etiketi, ürün fiyatında yapılan indirim oranına göre 3 farklı yıldız ve renkle ifade edilir. Sıralama ve görünürlülük bu renk ve yıldızlara göre değişiklik gösterir.

 • 1 Yıldızlı Ürün etiketli ürünler ortalama 1,5 kat daha fazla satar.
 • 2 Yıldızlı Ürün etiketli ürünler ortalama 2 kat daha fazla artar.
 • 3 Yıldızlı Ürün etiketli ürünler ortalama 3 kat daha fazla satar.

Önemli Bilgiler

 • 30 günden eski fiyatlar ürünün yıldızlı ürün etiket fiyatını etkilemez.
 • 7 günden az süredir satışı bulunan ürünler Yıldızlı Ürün etiketi alamaz.
 • Kampanya döneminde yaptığınız indirimler yıldızlı ürün fiyatını etkilemez.
 • Yıldızlı ürün etiketi fiyatları için minimum fiyat üzerinden beklenen indirim oranı, aynı ürün için satıcıdan satıcıya değişmez.
 • 2 yıldızlı ürün fiyatı ve daha altında girilen fiyatlar, etiket fiyatlarını aşağı yönde etkilemez.

Hızlı Teslimat Etiketi

Müşterinin Trendyol üzerinde bir gün içerisinde kargoya teslim edilebilecek ürünlerde görebildiği ve satın alma davranışını olumlu yönde etkileyen bir etikettir.

Ürünlere hızlı teslimat etiketi tanımlarsanız,

 • Ürünleriniz “Hızlı Teslimat” arama filtresinde listelenir.
 • Ürün detay sayfasında görüntülenen “Hızlı teslimat yapan satıcı var” bilgisi ile ürünlerinizin trafiğini artırabilirsiniz.
 • Kargoya teslim süresinin kısalmasıyla birlikte satıcı puanınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Hızlı teslimat etiketi almak için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Uygun şartları sağlayan satıcılarımıza ürünlerine hızlı teslimat etiketini tanımlamaları için yetki verilir.

Hızlı Teslimat Etiketi Nasıl Çalışır?

Hızlı teslimat siparişi aldığınızda, siparişinizin kargoya verme süresi bir sonraki gün saat 20:00’dan geriye doğru sayar. Pazar günleri ve resmi tatiller iş günü sayılmaz ve hesaba dahil edilmez.

Örneğin;

 • Pazartesi sabah 01:00’da gelen hızlı teslimat siparişini de pazartesi 23:00’de gelen hızlı teslimat siparişini de salı saat 20:00’a kadar,
 • Cuma saat 13:00’de gelen hızlı teslimat siparişini Cumartesi 20:00’a kadar,
 • Cumartesi 13:00’de geleni ise Pazartesi 20:00’a kadar teslim etmeniz gerekir.

Cumartesi günleri operasyonunu devam ettirmeyen satıcılarımız, ürünlerine tanımladıkları hızlı teslimat etiketlerini Cuma günleri kaldırıp Pazartesi günleri tekrar tanımlayabilirler.

Hızlı teslimat etiketli ve etiketsiz ürünlerin aynı siparişte olması durumunda, siparişin tamamı hızlı teslimat gönderisi olarak değerlendirilir. Eğer ürünleri aynı anda gönderemiyorsanız paket bölme yapabilir ve bu ürünleri farklı paketler ile kargoya teslim edebilirsiniz. Bölünen her bir paket kendi termini üzerinden yeniden oluşturulur ve her bir paket kendi desisi üzerinden ayrı ayrı faturalandırılır. Paket bölme yetkiniz olmaması durumunda Canlı Destek üzerinden destek isteyebilirsiniz.

Hızlı Teslimat Yetkisi Nasıl Kazanılır?

Son 2 haftada satış görmüş tüm ürünlerinizin performansı detaylı şekilde incelenir.

Aşağıdaki kriterleri sağlayan ürünleriniz için mail yoluyla bilgilendirme sağlanır.

 • Ürünlerin 1. günde kargoya teslim oranı %90 üzerinde ve ortalama kargoya teslim süresi ise 24 saatin altında olmalıdır.
 • Kargonun ürünü müşteriye iletme süresi 72 saatin altında olmalıdır.
 • Performansınızın düşmesi halinde ürünlerinizdeki “Hızlı Teslimat” etiketleriniz ve hızlı teslimat etiketi tanımlama yetkiniz kaldırılabilir.

Hızlı Teslimat Etiketi Nasıl Tanımlanır?

1.Hızlı Teslimat İşlemleri Ekranı Üzerinden Tanımlama

 • Sipariş & Kargo sekmesinde bulunan Hızlı Teslimat İşlemleri ekranından, etiket tanımlamanızı önerdiğimiz ürünlerinizi görebilirsiniz ve ürünlerinize hızlı teslimat etiketi tanımlayabilirsiniz.
 • Tüm ürünlerinize hızlı teslimat etiketi tanımlamak istemediğiniz durumlarda, tanım yapmak istediğiniz ürünlerin yanında bulunan kutuyu işaretleyebilir, “Seçilenlere Tanımla” butonunu kullanarak ürünlerinize hızlı teslimat etiketi tanımlayabilirsiniz.
 • Tanımlanan Ürünler sekmesinde, hızlı teslimat etiketi tanımlı olan ürünlerinizi görüntüleyebilir ve seçtiğiniz ürünlerden hızlı teslimat etiketini kaldırabilirsiniz.

2.Excel Kullanarak Tanımlama

 • Ürün > Toplu Ürün İşlemleri sayfasından “Ürün Bilgisi Güncelle” excelini indirin. Excel’de, hızlı teslimat tanımlamak istediğiniz ürünlerin Sevkiyat süresini 1 yaparak güncelleyebilirsiniz.
 • Hazırladığınız Excel şablonunu Ürün -> Toplu Ürün İşlemleri sayfasından yükleme tipini “Ürün Bilgisi Güncelle” olarak seçin ve sisteme yükleyin.

Not: Yaptığınız tanımlamaların sistemlere yansıma süresi yoğunluğa göre değişebilmektedir. Tanımlamalar yapılan gün içerisinde sistemlere yansıyacaktır.

En Çok Satan Etiketi

 • En Çok Satan etiketi, ilgili kategori özelinde günlük ve saatlik satış oranlarına bağlı olarak sistem tarafından otomatik olarak ürünlerinize eklenir.
 • Ürünlerin favorilenme, görüntülenme ve değerlendirme sayıları bu etiketi etkilememektedir.

Not: En Çok Satan etiketine sahip bir ürün, sahip olmayan bir ürüne göre az değerlendirme veya az favorilenme almış olabilir.

Sponsorlu Ürün Etiketi

 • Ürünlerinizi ön plana çıkartmak için bütçenizi belirleyerek, istediğiniz ürünleri seçebilir ve Reklam Yönetimi sayfası üzerinden reklam verebilirsiniz.
 • Reklam süresi boyunca reklam verdiğiniz ürünlerde “Sponsorlu Ürün” etiketi gözükür.
 • Reklam verdiğiniz ürünler bütün Trendyol platformlarında, ürün listeleme sayfalarında ve önerilerde ön plana çıkarılır.

3 Saate 1 Flaş İndirim Etiketi

Saat 09:00 ve 00:00 arasında 3 saatlik zaman dilimlerinde, belirlediğiniz gün ve saat dilimi için fiyat teklifini kabul ederek müşterilere özel olarak sunulan ürünlerin yer aldığı kampanyalarda yer alabilirsiniz.

Size sunulan 3 Saatte 1 tekliflerini Satıcı Paneli > Promosyonlar > Tekliflerim adımından görüntüleyebilirsiniz.

 • Her gün için belirlenen 5 farklı zaman dilimi bulunmaktadır.
 • Gün ve zaman dilimi seçimi ardından size özel sunulan 3 Saatte 1 tekliflerini görebilirsiniz.
 • Sol tarafta ürünün şimdiki güncel fiyatı ve güncel komisyon oranını, sağ tarafta ise size sunulan teklifler içerisinde uygun bulduğunuz teklif fiyatını ve alınacak komisyon oranını görebilirsiniz.
 • Teklif Fiyatı ve Komisyon Oranının altında bulunan Seç kısmına tıkladıktan sonra Kabul Et butonuna tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Farklı bir kampanyada sepet kurgusuna dahil olan ürünlerde teklifi kabul ederseniz sepet indirimi teklifte kabul ettiğiniz fiyat üzerinden uygulanır.

Yetkili Satıcı Rozeti

Yetkili satıcı etiketiyle, müşterilerin firmanızdan güvenle alışveriş yapabileceğini hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bu etiketi alabilmek için Trendyol ekipleriyle iletişime geçerek talebinizi bildirmelisiniz.Trendyol ekipleriyle, sattığınız markaya ait yetkili satıcı belgelerinizi paylaşmalısınız.

Yapılan kontroller sonrasında Yetkili Satıcı Onayı aldığınızda etiket ilgili markaya ait tüm ürünlerinize eklenir.

Ürün detay sayfasında, görsel üzerinde etiket olarak gösterilir.

Trendyol Kampanyalarına Katılmanın Avantajları

Kampanya dönemleri normal zamanlara göre ziyaret ve satışın çok büyük oranda arttığı dönemlerdir.