Trendyol’da Komisyon Kesintisi / Kârlılık Nasıl Hesaplanır?

Trendyol’da Komisyon Kesintisi / Kârlılık Nasıl Hesaplanır?

Komisyon Tutarı Hesaplama
Komisyon tutarının hesaplanmasında satış fiyatını belirlemiş olmanız ve (Trendyol‘da satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine bağlı olarak değişmekte olan) komisyon oranını bilmeniz gerekmekte olup belirlediğiniz satış fiyatınız üzerinden yüzdelik olarak hesaplamalısınız.

Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.


Örneğin ana kategorisi aksesuar olan çanta alt kategorisinde yapacağınız bir satış için komisyon oranını %21 ’dir. Satış fiyatı 100 TL olan bir ürününüz için bu kategori için komisyon tutarınız 100*(21/100)= 21 TL’dir.


Kârlılık Hesaplama:
Karlılığınızı hesaplamanız için ilgili ürünün satış fiyatı üzerinden hesapladığınız komisyon tutarınızı ve standart pazarlama giderinizi alış fiyatınızı da ekleyerek satış fiyatından çıkarmalısınız. Kargo alıcı ödemeli olduğu durumlarda elde ettiğiniz bu tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kargo satıcı ödemeli ise kargo tutarı da düşülerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.


Satış fiyatınızın 100 TL, alış fiyatınızın 40 TL olduğunu ve kargo tutarınızın 2 desi olarak Aras kargodan yollanacağını varsayarsak ürününüzün karlılığını
100 – (21+40+10,50) = 28,50 TL bulacaksınız.

Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir?
Trendyol tamamlanan her sipariş için, müşteri veya sistem tarafından onaylanmasından itibaren sözleşmede geçerli olan zamandan sonra komisyon tutarı kesintilerini yaparak satıcıların ödemelerini gerçekleştirmektedir.Bu yöntem ile yaptığınız hesaplamalarda karlılığınızı arttıracaksınız.