Google Ads(Adwords)Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Ads(Adwords)Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Ads(Adwords) nedir?

Google Ads, Google aracılığıyla ulaşılabilen her yerde kolay bir şekilde reklam yayınlamanızı sağlayan bir reklamcılık hizmetidir. Pek çok arama motoru bu hizmeti sunsa da Google’ın Türkiye’de açık ara en çok kullanılan arama motoru olması, bu hizmeti e-ticaret siteleri için daha önemli hale getirmektedir.

Kullanıcılar satın alacakları ürünleri, gidecekleri yerleri ve belirli konularda ne yapacaklarını Google’da ararlar. Google Ads aracılığıyla verilen reklamlar; reklam veren sitenin ürün ve hizmetlerini alakalı aramalarda veya konumlarda gösterilmesine yardımcı olur. Hem masaüstünde hem de mobilde kullanılması mümkün olan bu hizmet ile web sitenize ziyaretçi çekebilir, potansiyel müşteriler ile iletişime geçilebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads’in nasıl çalıştığını anlamak ve reklam bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelimeler, yerleşimler, reklam sıralaması, teklifler ve kalite puanı gibi bazı yapı taşları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz önemlidir.

Seçilen kelimeler ve kelime öbekleri aratılan anahtar kelimelerle özdeşleştiği zaman Google Ads reklamlarınızın görünme olasılığı artacaktır. Eğer siz desenli tişört satıyorsanız, anahtar kelime olarak kampanyanızda ‘desenli tişört’ ifadesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçiler Google’a orijinal yedek parça yada benzer bir terim yazdığında, arama sonuçlarının yanında reklamlarınız görünebilir. Ayrıca desenli tişört satışı yapan Google’la alakalı tüm kanallar ve web sitelerinde reklamlarınız görünebilir.

Google Ads’in Pazaryeri Satışlarınıza Etkisi

Pazaryerleri ile yapmış olduğunuz anlaşmalara göre pazaryerleri sizin ürünlerinize reklam verip ürünlerinizin daha fazla satılmasını sağlayabilirler. Akakçe, ÇiçeksepetiGittigidiyorHepsiburadaN11PttAvm ve Trendyol gibi pazaryerleri çok fazla Google Ads reklam bütçesi ayırırlar. Neredeyse Google üzerinde yapmış olduğunuz tüm aramalarda yukarıdaki pazaryerlerine denk gelirsiniz. Bu sebeple pazaryerlerinde satış yapmanız doğal olarak ürün satışlarınıza çok büyük etki edecektir.Günümüzde reklamın yeri çok büyüktür.Sanal mağazaların birbirleri ile yarıştığı bu pazarda reklam rakiplerinizin önüne geçiren etkili bir unsurdur.