Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir? Nasıl Yapılır?

Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir? Nasıl Yapılır?

Dropshipping (Stoksuz Satış) Nedir?

Dropshipping, düşük maliyetlerle kar etmenizi sağlayan bir ürün satış yöntemidir. Doğru ürün, doğru tedarikçi ve doğru pazaryeriyle kısa sürede pasif bir gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Kısaca dropshipping (stoksuz satış) stok gerektirmeden ürün satışı yapabileceğiniz e-ticaret iş modelidir.

Eğer satıcı olmak istiyorsanız öncelikle bir tedarikçi ile anlaşmalısınız. Anlaşma şeklinize göre satıcı tedarikçinin portföyünde yer alan tüm ürünleri satışa sunabileceği gibi, sadece belirli bir kısmını da satışa sunabilmektedir. Eğer tedarikçinin portföyünde yüzlerce ya da binlerce farklı ürün varsa ve satıcı altyapısı uygun bir e-ticaret sistemi ya da pazaryeri kullanıyorsa, tüm ürünleri XML aracılığıyla otomatik olarak kendi sitesine ya da pazaryerindeki mağazasına ekleyebilirsiniz. 

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, oldukça az çaba sarf edilen ve günün her dakikasında size getiri sağlayan gelir yöntemine denilmektedir. 

Kervansanal XML Entegrasyonu

XML Bilgilendirme

Kervansanal'ın XML çalışma mantığı aşağıda belirtildiği şekildedir. 

  • Sınırsız xml yükleme hakkınız bulunmaktadır.
  • Ürün limiti yoktur.
  • XML dosyaları 6 saatte bir kere olacak şekilde güncellenmektedir.
  • XML destek talepleri 12 ile 24 saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Dropshipping (Stoksuz Satış) Nasıl Yapılır?

Dropshipping yaparken ilk olarak ürünlere karar verilir. Karar verildikten sonra, ürünleri tedarik edilecek firmayı incelemelisiniz. En uygun maliyetin yanı sıra, en az sorun yaşayabileceğiniz firmalarla çalışmanız ilk tavsiyelerimizden biri olacaktır. Satışını yapmayı düşündüğünüz ürünlerde odaklandığınız tek nokta kar marjı olduğunda, satış sonrası sorunlarla karşılaşabilir ve para kazanmaya çalışırken, ek masraflara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

1.Dropshipping İşletmeniz İçin Fikir Bulmalısınız 

Dropshipping yapmaya başlamadan önce ilk olarak ne satmak istediğinizi bilmeniz gerekmektedir. Rastgele bir ürün satmak ya da duyumlara göre ürün tercihi yapmak kötü bir fikir olacaktır. İlk olarak hangi kitleye hizmet vereceksiniz buna karar vermelisiniz. Tüketicilerin sorunlarının ne olduğunu bulup bu sorunları çözebilecek çözümler üreterek yolunuza başlayabilirsiniz. Böylelikle belirlediğiniz ürün tüketiciler tarafından değerli bulunup daha çok tercih edilecektir. Her şeyden önce tabikide ürününüz hem alıcı, hem de satıcı için değerli olmalıdır. Bu yüzden satmak istediğiniz ürünün karlı olup olmadığını ve gelecek vaat edip etmediğini araştırıp öğrenmeniz gerekmektedir.

 

2.Pazar Araştırması Yapın

Dropshipping ile satıcağınız ürün ya da hizmet için pazar analizi yapmanız çok önemlidir. Markanızı hedef kitleye tanıtmak için rekabet ve stratejilerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Dropshipping yapacaksanız bu adımı atlamamamız gerekir. Pazar analizi geleceğinizi belirler.

İyi bir pazar analizi için şu sorular yanıtlanmalıdır:

  • Potansiyel müşterilerim kimler? 
  • İhtiyaçları ve satın alma biçimleri nelerdir?
  • Pazar ne kadar büyük ve insanlar ürün için ne kadar ödemeye istekli? 
  • Başlıca rakiplerim kimler? 

3.Dropshipping Tedarikçisi Bulun

Dropshipping yani stoksuz satış yaparken en önemli etken satış tedarikçisi bulmaktan geçmektedir. Güvenilir ve sizin iş kriterlerinize uyan tedarikçilerle çalışmanızı öneririz.

4.Online Mağaza Kurun

Ürünleri ve dropshipping tedarikçilerini belirledikten sonra sıra online mağaza oluşturmaya gelir. Web geliştirme veya kodlama konusunda önceden bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için Kervansanal'dan destek alabilirsiniz.