Daha Fazla Satış İçin Facebook Messenger'ı Nasıl Kullanabilirsiniz?

Daha Fazla Satış İçin Facebook Messenger'ı Nasıl Kullanabilirsiniz?

İyi bir hizmet e-ticaret firmalarının satışlarını artırmalarına yardımcı olurken müşterilerin sordukları sorulara yanıt vermek de onları mutlu eder. Son dönemlerde müşterilerine profesyonel bir hizmet vermek ve satışlarını artırmak isteyen e-ticaret firmalarının facebook Messenger’a yöneldiği görülür. Facebook Messenger ile e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere satış yapma imkanı yakalar.

 

Facebook Messenger Nedir?

 

Facebook Messenger ya da bir diğer adıyla Messenger 2011 yılında Facebook tarafından geliştirilen bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Whatsapp ve Telegram gibi bir mesajlaşma uygulaması olan Facebook Messenger sayesinde kişiler diğer kişiler ile yazılı, sözlü ya da görüntülü bir şekilde iletişime geçme fırsatı yakalamaktadır.


Facebook Messenger Nedir?

 

Facebook Messenger E-ticaret Nedir?

 

Facebook Messenger e-ticaret, internetten ürün satışı yapan markaların Facebook Messenger aracılığı ile ürün satmasına verilen isimdir. Facebook Messenger yalnızca satış yapmak için kullanılmamaktadır. Satışın yanı sıra markalar müşteri sorularını cevaplamak, müşterilerin problemlerine çözüm üretmek yani kısacası müşterilere yardım ederek müşteri memnuniyetini artırmak için de bu platformu kullanmaktadır. Peki, Facebook Messenger üzerinden satış yapmak ya da müşteri memnuniyetini artırmak isteyen e-ticaret firmalarının nasıl hareket etmesi gerekmektedir?

Hedefinizi Belirleyin

 

Facebook Messenger daha önce de dile getirdiğimiz gibi e-ticaret firmaları tarafından satış yapmak ya da müşterilere yardımcı olmak için kullanılan bir platformdur. Özellikle farklı kullanım olanları olduğu için Facebook Messenger e-ticaret sektörü için oldukça önemli bir uygulamadır. Bu noktada Facebook Messenger üzerinden hizmet vermeye başlayacak olan markaların ilk olarak bu uygulamayı hangi amaçla kullanmak istediklerini belirlemesi gerekir.

 

Facebook Messenger ile satış mı yapmak istiyorsunuz yoksa müşteri memnuniyetini mi artırmak istiyorsunuz, buna karar verdikten sonra Facebook Messenger hesabı oluşturabilirsiniz.


Hedefinizi Belirleyin

 

Facebook Messenger Hesabı Açma

 

E-ticaret firmanız için Facebook Messenger kullanacaksanız bu noktada bir Messenger hesabına sahip olmanız ve bu hesabı aktif etmeniz gerekmektedir. Bu noktada işletmelerin izlemesi gereken adımlar şunlardır.

 

 • Facebook Şirket Sayfanıza Giriş Yapın
 • Sayfanızda Yer Alan Ayarlar Bölümüne Girin
 • Genel Ayarlarda bulunan Mesajlar Sekmesine Gidin
 • Bu sekmeden Gelen Mesajlara İzin Ver Bölümünü Aktif Edin.

 

Facebook işletme sayfasından yapacağınız bu çalışma sayesinde Facebook Messenger kurulumunu yapabilirsiniz ve ardından sizler de hem müşteri sorularına yanıt vermek hem de satış yapmak gibi amaçlar ile Facebook’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hızlı Mesaj Ayalarını Kullanın

 

Facebook messengerı e-ticaret için kullanacak olan markaların önem vermesi gereken konulardan birisi de hızlı mesaj ayarlarıdır. Hızlı mesajlar e-ticaret firmaları tarafından kullanılan otomatik mesajlardır.

 

Genellikle hızlı mesaj ayarlarını yapan e-ticaret firmaları müşterilerine hızlı yanıt verebilmekte ve bu da yanıt verme süresinin kısalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticarette Facebook Messenger kullanacak her markanın müşteri memnuniyetini artırmak ve marka sadakatini sağlamak için;

 

 • İşletmemiz ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.
 • En kısa sürede size yardımcı olacağız.
 • Destek ekibimiz hızlı bir şekilde sizinle iletişime geçecek.

 

Gibi hızlı mesajları ayarlamalıdır. Böylece hem müşterilerinize daha hızlı yanıt verebilir hem de onların markanız ile iletişim halinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Messenger’da Reklam Verin

 

Daha fazla satış yapmak için Facebook Messenger e-ticarette birçok avantaj sağlar. Bu avantajlardan birisi de markaların Facebook Messenger’da verebileceği reklamlardır. Facebook Messenger reklamları, hedef kitlenizde yer alan kişilerin işletmeniz ile iletişime geçmesini sağlamaya yönelik oluşturulan reklamlara verilen isimdir.

 

Her ay 1,3 milyar kişi tarafından kullanılan bir platform olan Facebook Messenger’ın büyümeye devam etmesi de satışlarını artırmak isteyen e-ticaret firmaları için Facebook Messenger reklamlarını değerli kılmaktadır.

 

Facebook Messenger e-ticaret reklamı verirken kullanabileceğiniz mesajlaşma reklamlarını sayfanızın bağlı olduğu reklam hesabı üzerinden hızlı bir şekilde optimize edebilir ve böylece hedef kitlenizdeki kişilerin markanız ile iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.


Facebook Messenger’da Reklam Verin

 

Facebook Messenger Stories Reklamları Verin

 

E-ticaret firmalarının satışlarını artırmak için yapması gereken reklam çalışmalarından birisi de Facebook Messenger Stories reklamı vermek olmalıdır. Genellikle gönderi öne çıkarma sürecinde tercih edebileceğiniz gösterim alanlarına Facebook Messenger Story’i de ekleyebilirsiniz.

 

Messenger’da reklam vermek dilerseniz Instagram hesabınız üzerinden hikâye reklamı verebilir ya da Facebook Reklam hesabınız üzerinden tüm gösterim alanlarını seçtiğiniz reklamlar sayesinde ön plana çıkarmak istediğiniz içeriklerinizi Facebook Storyler alanında gösterebilirsiniz.


Facebook Messenger Stories Reklamları Verin

 

Facebook Messenger Entegrasyonunu Kullanın

 

Facebook Messenger satışı yapmak isteyen e-ticaret firmalarının kullanabileceği özelliklerden birisi de Facebook Messenger entegrasyonudur. Facebook Messenger entegrasyonu, e-ticaret sitenizi ziyaret eden bir kişi ile Facebook Messenger üzerinden iletişime geçmenizi sağlayan bir entegrasyon modelidir.

 

Chat Programları ve Whatsapp ile iletişime geç özelliklerinin yanı sıra Facebook Messenger Entegrasyonu e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan markaların müşterilerine güven vermelerini sağlar ve bununla beraber satışlarını artırma fırsatı da yakalamalarına yardımcı olur. Bu nedenle e-ticaret firmaları çoğu zaman sitelerine Facebook Chat özelliğini eklemeye özen gösterir.

 

Sizler de e-ticaret firmanızın satışlarını artırmak istiyorsanız Facebook Messenger yani bir diğer adıyla Facebook Chat özelliğini kullanabilirsiniz.


Facebook Messenger Entegrasyonunu Kullanın

 

Moderasyon Sürecine Önem Verin

 

Facebook Messenger’ı satış yapmak yerine müşteri memnuniyetini artırmak için kullanacak olan işletmelerin önem vermesi gereken konuların başında moderasyon süreci yer almaktadır. Bu süreç ne kadar profesyonel yönetilirse e-ticaret firmanız ile iletişime geçen kişiler aldıkları hizmetten ya da yaptıkları konuşmadan o kadar memnun kalacak ve bu da marka sadakatini artıracaktır. Bu nedenle işletmeleri için Messenger kullanacak olan markaların önem vermesi gereken belirli konular bulunur.

 

 • Sayfanıza mesaj atan kişilere hızlı bir şekilde yanıt verin.
 • Müşterilerinizin yönelttiği sorulara doğru yanıtlar verin.
 • Alışveriş süreçleri ile ilgili iletişime geçen kişiler ile alışveriş sürecini tamamlayın.
 • Yaptığınız görüşmelerde kişilerin karşı karşıya kaldığı problemlere çözüm üretin.
 • Moderasyon süreciniz için hazır mesaj şablonları oluşturun.

 

Sizler de bunları yaparak müşterilerinize hızlı yanıt verebilir ve böylece markanıza olan güvenlerini artırabilirsiniz.